Trigger Point Performance Therapy

Trigger Point Performance Therapy, kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları hafifletmek ve/veya yok etmek için kullanılan mucizevi bir sistemdir.
 

Öncelikle, kaslardaki tetik noktaların ağrılarını ve bu noktalardan diğer kaslara yayılan ağrıları kaldırmayı; daha sonra ise, postür hatalarını düzelterek egzersizle o bölgeyi güçlendirmeyi amaçlayan bir tedavi şeklidir.

Baş ağrıları, boyun/omuz/bel tutulmaları, sırt ve bel ağrıları ve siyatik gibi sağlık problemleri için rahatlıkla uygulanabilir. Ağrılı bölgeyi hızlı bir şekilde tedavi eder, kası gevşetir ve ciddi oranda rahatlama sağlar.

                                                 

Özellikle sırt, boyun ve kollardaki tüm kaslara tek tek uygulanarak bu kaslar üzerindeki sürekli, istem dışı, ağrılı gerginlikleri kendine özgü tekniği ile yok eder.

                                                                         

Hiçbir yan etkisi olmayan Trigger Point Therapy, tüm dünyada yumuşak doku ağrılarının giderilmesi amacıyla deri üstünden uygulanan ve kişiyi tüm diğer terapi yöntemlerine oranla çok daha kısa sürede rahatlatan bir terapi türüdür.

                                                                                                 

Dünyanın en kompakt masaj ekipmanı Trigger Point Performance Therapy ile egzersiz sonrası yaşanan tüm eklem ağrıları ve tanımlanamayan kas ağrıları tarih oluyor.

                                                                                                                    

Trigger Point’in her biri kendi alanında devrim yaratan masaj ürünleriyle; sakatlıklarınızı ve kas ağrılarınızı tedavi edebilir; geniş ürün portföyüyle egzersiz ve masajı aynı anda yaparak vücudu yormadan limitlerinizi zorlayabilirsiniz.​

Tetik Nokta Terapisi

Trigger Point “tetik nokta” anlamına gelmekte olup kısaca “kas düğümü” olarak adlandırılır. Tetik nokta, kası hem gergin hale getirir hem de kısaltır.

 

Trigger Point (Tetik nokta) kasların çevresini bir demet gibi saran ağrılı bölgelerde bulunur. Bir kas zarar gördüğünde, otomatik olarak ağrının hissedildiği bölge çevresinde kasılmalar başlar. Tetik Nokta Terapisi, bu zarar gören bölgeleri tedavi etmeye çalışır. Eğer ağrı hızlı bir şekilde kaybolursa kas gevşer ve yeniden eski haline dönerek rahatlama sağlar. Ancak ağrı uzun süre devam ederse, işte o zaman kaslarda “kasılma alışkanlığı” gelişebilir.

 

Bazen bu kasılma sinirlere de baskı yaparak “karıncalanma ya da uyuşukluk” olarak nitelendirdiğimiz durumların sıklıkla yaşanmasına neden olur. Bu da zamanla daha fazla ağrıya neden olabilir. Sıkılan bir süngerin fazla su tutamaması gibi kasılan bir kas da fazla kan tutamaz. Oysa kan, oksijeni ve besleyici maddeleri kaslara taşır ve atık maddeleri kaslardan uzaklaştırır. Dolayısıyla, kasın fazla kan tutamaması, sağlıklı bir kan dolaşımından mahrum olması anlamına gelir ve bu durumda, yeterli oksijeni ve besleyici maddeleri alamadan yalnızca artık madde biriktirmeye başlar. Kişide yorgunluk ve sinirlilikle sonuçlanabilen bu olumsuz durum zamanla bölgedeki sinirlerin tahriş olmasına ve ağrının başladığı bölgenin de dışına yayılmasına sebep olur.

 

Trigger Point Therapy, kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları hafifletmek ve/veya yok etmek için kullanılan bir tekniktir. Baş ağrıları, boyun/omuz/bel tutulmaları, sırt ve bel ağrıları ve siyatik gibi sağlık problemleri için rahatlıkla uygulanabilir.

 

Trigger Point Therapy (Tetik Nokta Terapisi) kasların derinlenmesine incelenmesine olanak verir. Bu uygulamada yüzeye yakın kaslar, bağ dokular, eklemler ve daha derindeki bağ dokular üzerinde çalışılır. Tetik nokta terapisinin süresi ve tekrarlanma sıklığı kaslarda oluşan sıkışmanın ciddiyetine göre farklılaşır.

Tetik Nokta Terapisi Amacı

Tetik Nokta Terapisi öncelikle kaslardaki tetik noktaların ağrılarını ve bu noktalardan diğer kaslara yayılan ağrıları kaldırmayı; daha sonra ise, postür hatalarını düzelterek egzersizle o bölgeyi güçlendirmeyi amaçlayan bir terapi şeklidir. Self Myofascial gevsetme tekniklerinin yeni bir hali olan Trigger Point Therapy; performansı geliştiren, sakatlık riskini düşüren, ağrıların azalmasını sağlayan, fonksiyonları ve akışkanlığı geliştiren, doku elastikiyetini sistematik olarak geri kazandıran bir miyofaisal sıkıştırma tekniğidir. Miyofasyal sıkıştırma teknikleri sedanter insanlardan atletic sporculara kadar geniş bir ağda kullanılabilir.

 

Tetik nokta terapi uygulaması sırasında oluşan ağrının yararlı etkileri de vardır. Ağrının oluşturduğu elektriksel aktivite tedavi edici olup tetik noktaların sürekliliğini sağlayan nörolojik geri beslemeyi de bozar. Terapi sırasında oluşan ağrının bir diğer olumlu etkisi ise, ağrı kesici hormonlar olarak bilinen endorfinlerin bölgeye akımına neden olmasıdır. Eğer tetik noktalar tedavi edilmesine rağmen ağrılar çok kısa sürede geri geliyorsa; kaslarda tetik noktaların gelişmesine ve yinelenmesine yatkınlık oluşturan bir sağlık sorunu akla gelmelidir. B-C vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir veya potasyum eksiklikleri bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar, tiroid yetersizliği ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) gibi faktörler tetik noktaları etkinleştirebilir. Fonksiyon bozukluğu bulunan hasta iç organlar, kaslardaki tetik noktalardan kurtulmayı güçleştirebilir. Özenle yapılmış bir fizik muayene, tetik noktalara yönelik etkin bir değerlendirme ve medikal tedaviyle birleştirilmiş bir tetik nokta terapi uygulaması, yıllardır süregelen ağrılardan kısa sürede kurtulmayı sağlayabilir.

 

Trigger Point Terapi; özellikle sırt, boyun ve kollardaki bütün kaslara tek tek uygulanarak bu kaslar üzerindeki sürekli, istemdışı, ağrılı, aşırı gerginlikleri kendine özgü tekniği ile yok eder. Hiçbir yan etkisi olmayan Trigger Point Terapi, deri üstünden uygulanan ve kişiyi tüm diğer terapi yöntemlerine oranla çok daha kısa sürede rahatlatan bir terapi türüdür.

 

Kasların, “tetik nokta” olarak tabir edilen; ağrılı ve aşırı hassas noktalarına Trigger Point Performans Terapi ürünleri ile kontrollü baskı uygulanarak yapılır. Trigger Point Performans Terapi, tüm dünyada yumuşak doku ağrılarının giderilmesi amacıyla: fizik tedavi ve manuel terapi merkezlerinde, şiropraktik terapilerde, osteopati ve sportif sakatlanmalar için uygulanan terapilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Tetik Nokta Terapisi - Kullanım Alanları

Postral Bozukluklar

Servikal ve lumbar trigger noktaları, lordozda düzleşmeye devam eder ve bu yıllarca devam ederse bu durum skolyoza dahi neden olabilir. Zamanında müdahale edilerek başlatılan bir tetik nokta terapisiyle hastayı skolyozdan korumak hiç de hafife alınamayacak değere sahip bir yaklaşımdır.

 

Sinir Sıkışması

Trigger nokta nedeniyle sürekli kasılmış pozisyonda bulunan kasın içinden geçen sinir sıkışarak; uyuşma, karıncalanma, kaslarda güçsüzlük ve gerginliğe neden olur.

 

Sırt Ağrıları

1942 yılında ilk kez Janet G. Travell tarafından tanımlanan miyofasyal ağrı sendromu (MAS), oldukça sık görülen ve özellikle baş-boyun, omuz ve sırt bölgelerini tutan bir hastalıktır. Günümüzde de birçok kişi sırt ağrılarından yakınmaktadır. Kronik ağrılar nedeniyle hekime başvuran hastaların yaklaşık %30–50 sinde MAS bulunduğu bildirilmiştir. Özellikle 30–50 yaş arası kadınları yoğun olarak etkilemektedir.

SMR (Self-Myofascial Release)

SMR (Self Myofascial Release) devrim yaratan Grid Foam Roller teknolojisinin kullanıldığı, self-miyofasyal terapi ve temel güçlendirme egzersizlerinin aynı anda bir araya getirebilen etkili bir yöntemdir. Uygulama ve taşıma kolaylığı sunan bu yöntem, farklı fitness seviyelerine ve evde kullanıma da son derece uygundur.

 

The GRID; 3 boyutlu bir yüzey özelliği gösterirken, tipik köpük rulolar sahip olduğu düz yüzeyle basınç noktasında kan dolaşımını önler. 3D Distrodensity ve Matrix bölgeleri, self-miyofasyal terapi odaklı hassas bir masaj uygulanmasına yardımcı olarak kan ve oksijenin kanallar arasında dolaşımına izin verir ve kas elastikiyeti yaratır.

 

The GRID; içi boş silindir şekliyle ve sağlam EVA köpük yapısıyla sıradan köpük rulolardan daha az köpük barındırır ve normal günlük kullanımda dahi kolay kolay bozulmaz. Dayanıklı, kolay taşınabilir, seyahatlere rahatlıkla götürülebilir ve çevreye fazlasıyla duyarlıdır.

Tetik Nokta Nedir?

“Tetik nokta” kavramı kavramı 150 yıldan beri, “yansıyan ya da yer değiştirmiş ağrı” kavramı ise 1938’den beri bilinmektedir. 1843’te Frorieb “ağrılı ve gergin kas bandı” terimini kullanmıştır. Adler ise 1900’de “yansıyan ağrıdan” bahsetmiştir. “Miyogelose” kelimesi ilk kez 1931’de M. Lange tarafından kullanılmıştır. Ancak, kaslardan kaynaklanan myofasial ağrının varlığını ve önemini fark eden kişiler arasında Janet Travell öncü olarak kabul edilir. Travell’in tanı ve tedavi konusundaki devrimsel yaklaşımları, oldukça yaygın olan tetik nokta ağrılarına derman olmuş, milyonlarca insanın ağrıları son bulmuştur. Travell ve Simons, ağrı kliniklerinde yaptıkları araştırmada; ağrıların %93’ünde tetik noktaları bulmuş, %85’inde de tek neden olarak bunları görmüştür.

 

Trigger point, diğer adıyla tetik nokta: Kas fibrillerinin normal fonksiyonel ilişkisinin bozulduğu alandaki hassasiyetin bölgesel bir dağılım karakterinde olduğu ağrılı kas alanıdır. Tetik noktalar, kası zayıf ve gergin hale getirerek etkiler. Bulundukları kas grubunda güçlü kasılmalara neden olur. Devamlı kasılma halinde olan kaslar kemiklere de baskı uygulayarak komşu eklemlerde de bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur ve komşu bölgenin kan dolaşımını bozar. Dolaşımdaki oksijenin ve metabolizmanın ihtiyaç duyduğu besinlerin azalması ve metabolik artıkların yığılmaya başlaması nedeniyle kişi ağrı sürecine girer. Herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde tetik noktalar aylar hatta yıllarca kişinin dayanılmaz ağrılara maruz kalmasına neden olur.

 

Tetik noktalar parmakla hissedilebilen fiziksel bir olaydır. Eğer tetik noktalar yüzeye yakınsa hassas parmaklar, onu etraftaki dokudan daha sıcak olarak hisseder. Metabolik faaliyet artışına bağlı bu ısı farkı ölçülebilir. Tetik noktaların önemli bir özelliği de ağrıya neden olmadan yıllarca sessiz kalabilmeleridir. Yapılan araştırmalarla; sessiz tetik noktaların yıllar içinde birikip ileri yaşlarda belirgin ağrılara yol açabildiği anlaşılmıştır. Sessiz tetik noktalar, sürekli kas gerilimine neden olarak gençlerde de kas bağlantı yerlerinde kronik ağrılara yol açabilmektedir. Kuvvet uygulandığında çok ağrılı olabilen bu sessiz noktalar, en ufak gerilme ve zorlanmayla dahi aktif olabilir. Aktif ve sessiz tetik noktalar, uygulanan baskıya ağrıyla yanıt verir.

 

Tetik noktalar, kasları kısa ve sert hale getirerek eklem hareketlerinin kısıtlanmasına ve diğer kaslarda da spazmlara neden olabilirler. Gerilme ve kasılma tetik noktaları rahatsız ederek ağrıyı arttırır ve bu kişide hareket etmeye karşı isteksizlik oluşturur. Boynunuz ağrıyorsa boynunuzu çeviremezsiniz, omzunuz ağrıyorsa kolunuzu kaldıramazsınız. Bu vücudun oluşturduğu koruyucu doğal bir yanıttır.

Ancak bu olay başka kasların yükü devralmasına yol açar. Sonuç olarak yardımcı kaslara daha önce yapmaya alışık olmadığı işten dolayı aşırı yük biner ve kısa sürede o kaslarda da tetik noktalar oluşup tüm kol ve bacak veya vücudun yarısı olaya karışır.

Tetik Nokta Terapisi Faydaları
 • Kasların esnekliğini arttırır; rahat ve ağrısız hareketini sağlar.
   

 • Kişinin kendine güvenini, huzurunu etkiler ve hayata bakışını değiştirir.
   

 • O bölgedeki kan dolaşımını arttırır; büyük oranda enerji ve besini o bölgeye ulaştırır.
   

 • Kişinin daha güçlü ve esnek kaslarla egzersiz yapmasını, spor performansının artmasını ve kaslarının kısa sürede güçlenmesini sağlar.
   

 • Kişi; bedenini yeniden tanımaya başlar, ağrı eşiği yükselir. Egzersizler aracılığıyla bedenin kendi ağrı kesici sistemini sıklıkla kullanması sağlanır, daha önce şiddetle hissedilen önemsiz ağrılar hissedilmemeye başlar.
   

 • Kişinin stresi azalır; beslenme ve uyku düzeni değişir; kişi kendini çok daha sağlıklı hissetmeye başlar.

Tetik Nokta Terapisi - Riskli Gruplar

1. Kemik erimesi: Vücut ağırlığı ile yumuşak doku çalışması yaparken, kemiklerdeki zayıflama problem yaratabilir.
 

2. Diyabet: Diyabette alt extrimitede zayıf kan dolaşımı mevcuttur. Dokulara ve his kaybına karşı dikkatli olmak, insilün ejeksiyonunun yapıldığı alanda çalışmamak gerekir.
 

3.Yüksek Kan Basıncı: Nefeslerini tutarak çalıştırmayın. Genellikle kan basıncı arttıkça kontrolsüz yüksek tansiyon hastaları üzerinde ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 

4. Hamilelik: Özellikle ilk 3 ayda miyofasyal çalışma nedeniyle düşüğü tetikleme riski olduğunu unutmayın. Özellikle pelvis, karın, adduktor, medial bacak veya ayak çevresinde çalışmaları ile varisli bölgelerde çalışmayınız.
 

5. Trigger Point Terapi İçin Tehlikeli Bölgeler: Boyun, koltuk altı, uyluk bölgesi, karın, bel ve posterior diz.